WhatsApp
GİRİŞ / KAYIT 
Ara
Hurma'nın FaydalarıHURMA'NIN İNSAN SAĞLIĞINA FAYDALARI

Hurmanın besin değeri çok yüksektir. Vücut için kas ve sinir sisteminin toniğidir, yaşlanma belirtilerini onarır ve geciktirir. Hurma süt ile birlikte tüketilirse özellikle sindirim sistemi zayıf olanlar için en iyi besin kaynaklarından birisidir.

Hurmadaki besin ve protein değeri bazı et türleriyle karşılaştırılabilir. Balıkların besin değerinin üç katıdır ve kansızlık, göğüs hastalıkları olan kişilere fayda sağlar ve macun şeklinde veya ıslatılarak, kaynatılarak ve aralıklar halinde içilirse özellikle çocuklar, gençler, sporcular, işçiler, hastalıktan yeni kurtulmuş bünyesi zayıf kişiler, zayıflar ve hamileler için faydalıdır.

Hazmı kolay olan hurma, vücudu canlandırmada, idrar oluşturmada, karaciğeri temizlemede ve böbrekleri yıkamada hızlı bir etkiye sahiptir. Yaş hurma öksürük, bronşit ve balgam için faydalıdır, lifleri kabızlık ile savaşır ve alkali mineral tuzları vücut direncini ayarlar. Böbrek taşı, safra kesesi, gut, hemoroid ve yüksek tansiyona neden olan kanın asitliği süt etkisini arttırır ve hurma sadece obez ve şeker hastaları için yasaktır.

Hurma çocukların kilo almasını sağlar, göz nemini ve parlaklığını korur, ekzoftalmi ve hasırı önler, bulanıklıkla savaşır, görme ve işitme sinirlerini güçlendirir, sinirleri sakinleştirir ve güçlendirir, sinirsel kaygıyla savaşır, tiroid bezini harekete geçirir, ruha huzur ve sükunet yayar. Sabahları bir bardak süt ile tüketmek, kan damarlarını yumuşatır, bağırsakları nemlendirir, zayıflık ve iltihaplanmalardan korur ve hücreleri güçlendirir. Beyni, cinsel gücü, kasları güçlendirir, baş dönmesi, bulanık görme, gevşeklik ve tembellikle mücadele eder, özellikle oruçlu ve yorgun olanlar tüketmelidir.

Yaş Hurma yemenin rahim benzeri bir oksitosin maddesi içerdiği tespit edildi. Islak Hurma yemek fetüsün dışarı çıkmasına ve doğumdan sonra kanamayı azaltmaya yardımcı olur. Yaş Hurma tansiyon hastalığı için koruyucular içerdiğinden bu da kanamayı azaltmaya yardımcı olur ve doğum süreci stresini azaltır. Enerji gerektiren iş yapanlar spor yapanlar için enerji ihtiyacını ihtiva ettiği şeker bakımından zengin olduğundan karşılar.

Hurmanın içerdiği A vitamini ise büyümeye yardımcı olur, gece körlüğünü önler, cildi burun ve ağız ve boğazdaki nemli derinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Hurmadaki B vitamini sinir sisteminin bütünlüğünü korur, sinir gerginliğini ve iştahsızlığı önler, kremsi ve yağlı gıdaların sindirilmesine yardımcı olur, dil, dudak ve göz kapaklarının bütünlüğünü korur ve plaktan (döküntülerin eşlik ettiği bir hastalık) korur. Zayıflık ve bağırsak ve sinir sistemi bozukluklarına iyi gelir.

Hurma şekerleri ise vücut tarafından emilen ve kolayca temsil edilen glikoz, liküloz ve sakkarozdur. Hızlı bir şekilde kana, beyindeki doku ve hücrelere ve kaslara ulaşarak onlara güç ve ısı verir. İdrar söktürücü özelliği ile böbrekler için ve karaciğer için faydalıdır. Hurma, beynin canlılığını ve cinsel aktiviteyi artıran fosfor açısından zengindir.

Vücut için genel bir toniktir, kansızlığı tedavi eder ve yüksek oranda şeker ve potasyum içerdiğinden sinir bozukluklarını önler.
Glisin ve treonin içerdiği için emziren anneler için süt salgılanmasını uyaran hormonların (pro-laktin hormonu gibi) salgılanmasını arttırır.

Selüloz lifleri içerdiğinden bağırsak hareketini ve esnekliğini harekete geçirmek için kronik kabızlık vakalarını tedavi etmek için kullanılır.

Kanserden Korunma: Hurma meyvesi, içerdiği fenoller ve antioksidanlar nedeniyle kansere karşı koruyucu rol oynayan en önemli besinler arasındadır.

Bağışıklık sistemini harekete geçirmek: Bağışıklık sistemini harekete geçiren bileşikler açısından zengin olan hurma, "beta 1-3 di-glukan" bileşiği bakımından zengindir. Vücuttaki bağışıklık sisteminin aktive eder ve ayrıca vücuttaki yabancı maddeleri toplayarak sarıp hapsederek vucuttan atılmasını sağlar. Ayrıca radyasyona (bilgisayar ışınları, tıbbi röntgen ışınları, cep telefonu ışınları, ultraviyole ışınları veya uçuşlardan yayılan ışınlar gibi) maruz kalma sonucu vücutta ölmüş hücrelerin atılmasını kolaylaştırır.
[B1] [B2] [BBB] vitamini içerir ve bu vitaminler sinirleri güçlendirir, kan damarlarını yağlar, bağırsakları nemlendirir, iltihaplanma ve organ zayıflığından korur.

Yüksek oranda fosfor barındıran Hurma, gözün nemini ve parlaklığını korur, gece körlüğünü önler, gündüz olduğu kadar gece de görüşü net ve keskinleştirir. İşitme kaybı ve kulak çınlaması hissi, daha doğrusu işitsel sinirlerin zayıflığı şikayeti yaşamaya başlayan yaşlılara fayda sağlar.

Antioksidanları nedeniyle kronik hastalıkları hafifletmeye yardımcı olabilirler. Serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız moleküller , oksidatif stres olarak bilinen bir sürece neden olabilir .

Bilim adamları, oksidatif stresin belirli kronik durumların gelişiminde rol oynadığına inanmaktadır. Bunlar kanser, diyabet, Alzheimer hastalığı ve kardiyovasküler hastalığı içerir.

Hurmalar güçlü antioksidan özellikleri sayesinde kronik durumları iyileştirme potansiyeline sahiptir.

Lif içeriği belirli hastalıkların oluşmasını ve önlenmesine yardımcı olduğundan. Hurmanın içerdiği lif, sayesinde belli hastalıklara yakalanmamak için koruma sağlar.

Diyet lifinin diyabet, obezite ve kardiyovasküler hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini öne sürülmektedir. Ek olarak lif, kabızlık , kolon kanseri ve ülser gibi gastrointestinal sistemi ilgilendiren durumların riskini azaltmaya yardımcı olabilir .

Hurma beyin sağlığını artırabilir

Bilimsel bazı çalışmalar düzenli hurma tüketiminin, daha iyi düşünme becerileri ve daha düşük Alzheimer hastalığı riski ile ilişkilendirdiğini belirtiyor .

Alzheimer, hafızayı ve düşünme yeteneğini bozar. Kemirgenler üzerinde yapılan araştırmalarda, uzun süreli hurma kullanımının beyinde azalmış plak oluşumu ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu plaklar Alzheimer hastalarında karakteristiktir.

Hurma kısırlığın tedavisine yardımcı olabilir

Geleneksel Afrika tıbbı uygulamalarında, insanlar erkek kısırlığını tedavi etmek için uzun zamandır hurma kullanmışlardır.

Araştırmacılar, nörotoksin kaynaklı kısırlığa sahip sıçanların doğurganlığı üzerindeki hurmaların etkilerini test etti. Hurma, sıçanlarda kısırlık belirtilerini azalttı, ancak aynı zamanda doğurganlıkla bağlantılı olan testosteron hormonu düzeylerini de azalttı.

Hurma polenlerinin erkeklerde sperm sayısını artırdığı bilinmekte olup, Arap ülkelerinde çocuk isteyen kişilerde hurma poleni kullanımı yaygındır. Hurma polenini özellikle bal ile karıştırarak yenildiğinde faydası olduğuna inanılmaktadır.

Bilim adamlarının, hurmaların bu amaçla kullanılması konusunda herhangi bir tavsiyede bulunmadan önce, insanlarda doğurganlık üzerindeki etkileri konusunda çok daha fazla araştırma yapmaları gerekiyor.HURMA BLOG
# Antimikrobiyal Meyve Hurma# Antioksidan Meyve Hurma# Bağırsaklarınız İçin Hurma# Bebeğiniz İçin Hurma# Kısırlığa Karşı Hurma# Doğal Tatlandırıcı Hurma# Gece Körlüğüne Karşı Hurma# Kemik Sağlığı İçin Hurma# Hac ve Umre İkramı Hurma# Doğal Doğum İçin Hurma# Hurma Hakkında# Hurma'nın Besin Değerleri# Hurma Çeşitleri# Hurma Diyeti# Hurma'nın Cilde Faydası# Hurma'nın Faydaları# Hurma'nın Tarihi# Hurma ve İslam# Hurma'nın Kan Sağlığı İçin Önemi# Saç Dökülmesini Önlemek İçin Hurma# Spor Yapanlar İçin Hurma# Vitamin Deposu Hurma
HURMA GÖRSELLER
# Hurma# Toptan Hurma# Hurma Siparişi# Hurma Çeşitleri# Hurma Meyvesi# Hurma Galeri# Hurma Videoları# Hurma Görseller
HURMA GALERİLER
# Hurma Galeri - 1# Hurma Galeri - 2# Hurma Galeri - 3# Hurma Galeri - 4# Hurma Galeri - 5# Hurma Galeri - 6# Hurma Galeri - 7# Hurma Galeri - 8# Hurma Galeri - 9# Hurma Galeri - 10
HURMA VİDEOLAR
# Fitness ve Süper Sporcu İçeceği# Medine Hurması# Kahvemin Şekeri# Hurma & Tahin# Sukkari Vakum Hurma# Tamr Hurma# Hurmalı Tart Nasıl Yapılır?# Hurmalı Sütlü Muhallebi
E-MARKET

TÜM ÜRÜNLER
DÖKME HURMA
TAZE HURMA SUKKARİ RUTAP
VAKUMLU HURMA SUKKARİ VAKUM
MAYALANMIŞ HURMA SUKKARİ MECROŞ
HURMA PEKMEZİ & CEZERYESİ
HEDİYELİK HURMA

ÜRÜNLERİMİZ

TAZE YAŞ HURMA
VAKUM HURMA
TAZE KOLİ HURMA
İŞLENMİŞ HURMA
HEDİYELİK HURMA
TOPTAN HURMA

HURMA HAKKINDA

HURMA BLOG
HURMA MEYVESİ
HURMA ÇEŞİTLERİ
HURMA'NIN FAYDALARI
BEBEĞİNİZ İÇİN HURMA
BESLENME VE DİYETTE HURMA

İLETİŞİM

İLETİŞİM VE ULAŞIM
ŞİRKET BİLGİLERİ
BANKA HESAP NUMARALARI
WHOLESALE DATE SALES

SOSYAL MEDYA

Facebook Instagram Youtube Twitter 
ABONE OLUN

Yeni ürünler ve kampanyalarımız hakkında bilgi almak için mail adresinizi ekleyiniz!

E-Mail adresinizi aşağıdaki kutuya giriniz.
Valid XHTML 1.0 Transitional © 2020 by tamrhurma.com
 Gizlilik & Güvenlik
Yukarı