WhatsApp
GİRİŞ / KAYIT 
Ara
Hurma HakkındaHURMA HAKKINDA

Hurma, hurma ağaçlarının meyvesidir. Yüksek besin değeri ile ünlü meyvelerden biridir. Arap dünyasında yaygın bir yaz meyvesidir. Sıcak iklimlerde daha çok görülür. Dayanıklı, lezzetli ve besleyici bir meyve olduğundan sıcak iklimlerde çok tercih edilir. Uzun ve oval bir şekili olan hurma 20 mm ile 60 mm arasındaki boyutlarda değişir. İçerisinde yaklaşık 8 mm ile 30 mm çapında sert çekirdeği bulunur. Olgun meyve içerisinde çekirdeğin etrafını saran ince kağıt tarzı bir zar bulunur ve yenen etli kısmı çekirdekten ayırır. Çekirdeği yenen etli kısımdan ayıran zara katmir adı verilir.

Hurma'nın Yetişmesi

Hurma ağaçları dişi ve erkek olarak sınıflandırılabilir. Ağaçta dişi çiçeklenme üç yumurtalık içerir ve sadece üç büyük koza benzeri yumurtalık görünür. Bu yumurtalıklardan biri tozlanır (polenlenir), diğer ikisi tozlaşmadan kalır. Koza kabukları kurarlar ve örttükleri hurma meyvesine dönüşecek salkımların etrafından düşerler. Burada tozlaşan yumurtalık büyür. Bu aşamadan sonra meyvenin hurması yavaş yavaş oluşmaya başlar.

Hurma meyvesi beş temel büyüme aşamasından geçer.

Büyümenin aşamaları

Polen: Polen, meyvenin ilk görünümü olarak kabul edilir ve bu evre 4-5 haftalık kısa bir süre içerisinde hemen tozlaşmaya başlar.

Khalal: Khalal, hurma meyvesinin büyümesinin ikinci aşaması olarak kabul edilir. Meyve uzamaya ve yeşilleşmeye başlar. Ağırlık ve boyutunda hızlı bir artış ile karakterize olur.

Bisr: Bisr evresi, yavaş kilo alımı ve rengin sarı, kırmızı veya sarıya dönüşmesi ile karakterizedir ve 3-5 hafta kadar sürer.

Islak: Islaklık ergenlik döneminin sonunda başlar ve daha sonra meyveye nüfuz eder, böylece meyve ıslanır, sulu ve tatlı hale gelir ve bu süre 2-4 hafta arasında değişir.

Hurma: Meyve ve yumuşak çeşitlerin son aşamasıdır. Etli dokusu sertleşebilir, rengi koyulaşabilir ve kabuğu sertleşebilir.

Dünya da 450'den fazla hurma çeşidi olduğu bildirilmektedir.HURMA BLOG
# Antimikrobiyal Meyve Hurma# Antioksidan Meyve Hurma# Bağırsaklarınız İçin Hurma# Bebeğiniz İçin Hurma# Kısırlığa Karşı Hurma# Doğal Tatlandırıcı Hurma# Gece Körlüğüne Karşı Hurma# Kemik Sağlığı İçin Hurma# Hac ve Umre İkramı Hurma# Doğal Doğum İçin Hurma# Hurma Hakkında# Hurma'nın Besin Değerleri# Hurma Çeşitleri# Hurma Diyeti# Hurma'nın Cilde Faydası# Hurma'nın Faydaları# Hurma'nın Tarihi# Hurma ve İslam# Hurma'nın Kan Sağlığı İçin Önemi# Saç Dökülmesini Önlemek İçin Hurma# Spor Yapanlar İçin Hurma# Vitamin Deposu Hurma
HURMA GÖRSELLER
# Hurma# Toptan Hurma# Hurma Siparişi# Hurma Çeşitleri# Hurma Meyvesi# Hurma Galeri# Hurma Videoları# Hurma Görseller
HURMA GALERİLER
# Hurma Galeri - 1# Hurma Galeri - 2# Hurma Galeri - 3# Hurma Galeri - 4# Hurma Galeri - 5# Hurma Galeri - 6# Hurma Galeri - 7# Hurma Galeri - 8# Hurma Galeri - 9# Hurma Galeri - 10
HURMA VİDEOLAR
# Fitness ve Süper Sporcu İçeceği# Medine Hurması# Kahvemin Şekeri# Hurma & Tahin# Sukkari Vakum Hurma# Tamr Hurma# Hurmalı Tart Nasıl Yapılır?# Hurmalı Sütlü Muhallebi
E-MARKET

TÜM ÜRÜNLER
DÖKME HURMA
TAZE HURMA SUKKARİ RUTAP
VAKUMLU HURMA SUKKARİ VAKUM
MAYALANMIŞ HURMA SUKKARİ MECROŞ
HURMA PEKMEZİ & CEZERYESİ
HEDİYELİK HURMA

ÜRÜNLERİMİZ

TAZE YAŞ HURMA
VAKUM HURMA
TAZE KOLİ HURMA
İŞLENMİŞ HURMA
HEDİYELİK HURMA
TOPTAN HURMA

HURMA HAKKINDA

HURMA BLOG
HURMA MEYVESİ
HURMA ÇEŞİTLERİ
HURMA'NIN FAYDALARI
BEBEĞİNİZ İÇİN HURMA
BESLENME VE DİYETTE HURMA

İLETİŞİM

İLETİŞİM VE ULAŞIM
ŞİRKET BİLGİLERİ
BANKA HESAP NUMARALARI
WHOLESALE DATE SALES

SOSYAL MEDYA

Facebook Instagram Youtube Twitter 
ABONE OLUN

Yeni ürünler ve kampanyalarımız hakkında bilgi almak için mail adresinizi ekleyiniz!

E-Mail adresinizi aşağıdaki kutuya giriniz.
Valid XHTML 1.0 Transitional © 2020 by tamrhurma.com
 Gizlilik & Güvenlik
Yukarı